Який камінь обрати для лицювання сходів мармур чи граніт?

 

   Всі знають, що краще всього робити вибір будівельних матеріалів,  розуміючи  їх властивості та маючи досвід експлуатації зведених об'єктів. Поставимо питання: який матеріал, мармур або граніт, краще вибрати для облицювання сходів.  Спочатку  звернемося до досвіду експлуатації кам'яних сходів в Одесі. Напевно, в Україні немає  людини, яка б не  знала Потьомкінські сходи. Проте, мало хто знає її будівельну історію. Будівництво сходів було  завершене в 1841 році, проте, матеріал, яким вона була вкрита, відрізнявся від того, який ми бачимо сьогодні.  Прибулі в Одеський порт за хлібом судна привезли з італійського міста Трієст  готові сходини з піщанику. Вони і склали відомі всім 200 кам'яних сходинок  знаменитих сходів.  Більше 90 років служили вони вірою і правдою, не боячись ні морської вологи, ні перепадів зимової температури, ні вологої Одеської зими.

У 1925 році на кам'яних Одеських сходах  знімаються кадри знаменитого “Броненосець Потьемкин”, після чого сходи і отримали своє сучасне  ім'я.  І якщо Ви придивитеся до тих кадрів, де видно деталі сходів, то із здивуванням  виявите, що вони в значно  гіршому стані, ніж в наші дні. У 1933 році був зроблений капітальний ремонт, а сходини  з піщанику, що відслужили 92 роки були замінені гранітними, які на даний момент прослужили вже 80 років. 

 

 

Теперішні сходини Потьомкінських сходів виготовлені з гранітів Українських родовищ, які відрізняються своєю твердістю, морозостійкістю, і низькою стираністю.               

    Пояснимо зрозумілішою мовою ці терміни і порівняємо: як поводитимуть себе сходи із граніту та мармуру.           Морозостійкість будівельних матеріалів – це кількість циклів заморожування – розморожування у водонасиченому  стані , який може витримати зразок без погіршення зовнішнього вигляду. При таких випробуваннях так само проводяться виміри втрати маси взірця. Вода, потрапляючи в пори матеріалу, при замерзанні розширюється в об'ємі на 8-10 %, що створює тиск на речовину, яка  знаходиться поблизу мікротріщин і пір. Внаслідок цього відбувається часткове руйнування поверхневого шару каменя, і, як наслідок, втрата маси. Знову звернемося до наших гранітних Потьомкінських сходів і  до

Одеської  зими, за три місяці якої перехід температури від позитивного значення до негативного відбувається близько 10 разів. Потьомкінські сходи, облицьовані гранітом, простояли більше 80 років, відповідно перенесли  800 циклів заморожування – розморожування. Отже, можна стверджувати, що мінімум  25% від загальної кількості гранітних сходин сьогодні знаходяться у відмінному стані, а це означає, що українському граніту,з  якого зроблені наші сходи сміливо можна надати коефіцієнт морозостійкості, – F 400. За українськими  стандартами,  коефіцієнт  морозостійкості  будівельних  матеріалів не має бути нижче F 50. Під цей мінімальний покажчик підпадає і мармур. Проте,  з тієї ж практики облицювання мармуром вхідних груп і сходів, безліч яких  Ви можете побачити на Дерибасівській, Єкатериненській, Грецькій та  інших вулицях Одеси,  висновки сумні:  багаточисельні розкриті тріщини, сколи, злами плит,  які були змонтовані не більше 7-10 років тому, говорять про те, що матеріал з морозостійкістю  F 50  - це не найкращий матеріал для зовнішніх сходів, фасадів і вхідних груп.

Твердість – властивість характеру людини і чудова  якість граніту. Проте як її виміряти? Виявляється, це дуже просто –  все на цьому світі пізнається в порівнянні, чим  і скористався в 1811 році німецький мінеролог Фрідріх Моос. Він запропонував розташувати мінерали в послідовності,в якій ними можливоі дряпати один-одного.Така  шкала має  його ім'я, а такий метод визначення твердості найпоширеніший. За цією шкалою, на  позиції 1 розташований  найм'якший  матеріал, а на позиції 10 -  найтвердіший  матеріал, який неможливо нічим подряпати – це алмаз.      

         Отже, шкала:

 1 – графіт, тальк – дряпається нігтем, гіпсом;

2 – гіпс -  дряпається нігтем, кальцитом (ракушняк);

 3 – кальцит (Caco3) (основна складова мармуру), золото, срібло – дряпається міддю, піском;

 4 – флюорит (Caf2), доломит (основа  білого мармуру) – дряпається ножем, склом, піском;

 5 – апатит, лазурит – із зусиллям дряпається ножем, склом;

6 – ортоклаз, опал– дряпає скло;

 7 – кварцит (Sio2  - основа кристалів граніту), гранат, турмалін – дряпає скло, обробляється алмазом;

 8 – топаз, аквамарин - дряпає скло, обробляється алмазом;

 9 – корунд (Al2o3 – складова граніту), рубін, сапфір - дряпає скло, обробляється алмазом;

 10 – алмаз, ельбор.

Відштовхуючись від  мінерального складу граніту і дослідів за визначенням твердості по методу Мооса,  граніт займає в цій шкалі 7-е і 8-е місця. Мармур розташований  з 3-го по 4-е місце, при цьому він дряпається піском і м'якими металами. Як скористатися  цими даними при виборі мармуру або граніту для сходів? Якщо сходи  інтенсивно використовуватимуться на вулиці або в суспільних місцях, то довше прослужать  гранітні сходи,  навіть при таких вологих зимах, як в Одесі та Львові. Ще один важливий показник довговічності облицювальних матеріалів – ізносостійкість або стираність.  Для  проведення класифікації облицювальних  матеріалів по стираності прийнятим є припущення, що по підлозі з цього матеріалу в рік проходитиме один мільйон людей, при цьому дана поверхня втрачає певну кількість матеріалу (руйнується). Прийнята наступна градація матеріалів по ізносостійкості:

 1а категорія – знос менше 0,12 мм товщини в рік – кварцити, гранітні породи;

 2а категорія - знос 0,12 – 0,35 мм за рік – базальт, піщаник, кристалічний мармур;

 3я категорія – знос 0,35 – 0,60 мм в рік – мармур, м'який піщаник, доломит;

 4а категорія  -  знос  0,60 – 1,50 мм за рік – мармуровані вапняки (кольоровий мармур), туф, вапняк;

 5а категорія  -  знос  1,50 – 2,50 мм  за рік – м'який вапняк.

   Відповідно,  мармур, що потрапляє в 4-у групу,  стиратиметься майже в 10 разів швидше, ніж граніт з 1-ої групи. Також  потрібно пам'ятати, що втрата блиску поліровки матеріалу настає вже при втраті 10 – 50 мікрон верхнього шару мармуру або граніту, що може статися вже за один рік експлуатації.

Безперечно, мармурові сходи – це гідна прикраса будь-якого інтер'єру. Проте, коли йде мова про зовнішні рівні вхідних груп або  про сходи, які піддаватимуться інтенсивній експлуатації, вибір граніту для такого об'єкту буде правильним.  Історія одеських гранітних сходів – яскраве тому підтвердження.

     Якщо Ви хочете замовити гранітні сходи або комплексне облицювання сходів гранітом в містах: Львів, Ужгород, Хмельницький, Тернопіль, Чернівці, Івано-Франківськ, Рівно, Луцьк або інших містах Західної України звертайтеся до керівника Львівської філії Юрія Опановича 097-907-31-49, 095-500-69-01.

    Якщо Ваш об'єкт знаходиться в Одесі, Херсоні, Миколаєві, Ялті, Сімферополі, Києві, Харкові, Донецьку або іншому місті України, тоді замовити виготовлення гранітних сходів та облицювання  мармуром або гранітом Ви можете, звернувшись за телефоном: 050-370-22-25, 067-340-86-56 Юрій Барбаріка.